Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir

Bu kanser memedeki süt bezlerinde ve sütü taşıyan kanallarda meydana gelir. Kontrolsüz bir şekilde burada bulunan hücrelerin çoğalmasıyla oluşur ve gitgide vücudun başka yerlerine dağılarak çoğalmaya devam ederek oluşur. Kadınların çok yakalandığı bir tür olan meme kanseri ciddiye alınması gereken bir kanserdir.

meme kanseri belirtileri

Meme Kanserinden Korunma

Öncelikle alınması gereken önlemleri ikiye ayırabiliriz. Birincisi yaşa göre önlem ikincisi genel önlem;

Genel önlem yirmi yaş üstü her kadına önerilen bir önlemdir. Bu önlemin başında kiloya dikkat etmek geçiyor. Obezite tehditlerden sadece birisi, beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Özellikle sebze meyve tüketimine dikkat edilmeli. C vitamin bolca tüketilmeli ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Haftada 4 saat kadar yürüyüş mutlaka yapılmalı.

Yaşa göre önlem ise yirmi yaş ve üstü için önerilir. 40 yaşına kadar ayda bir göğüste kitle olup olmadığına bakılmalı. Üç yılda bir uzman tarafından kontrol edilmelidir. 40 yaş ve üstünde ise aylık kontrollerin yanında yılda bir hekim tarafından muayene edilmeliler. Ayrıca 2 yıl arayla mamografi çektirmelidirler.

Erken dönemde meme kanseri herhangi bir ağrıya neden olmaz, bu nedenle erken aşamada birçok belirgin meme kanseri semptomu olmayabilir. Ancak kanser büyüdükçe, potansiyel meme kanseri belirtileri olarak tedavi edilebilen bazı özelliklerini gösterirler.

Semptomun ilk işareti görülmeden önce bazı tümörler bir mamogramda görülebilir. Her kadının, değişiklikleri en kısa sürede algılamak için göğüslerinin görünüm, his, şekil ve dokusuna aşina olması önemlidir.

Mamografi Nedir?

Mamografi meme kanseri teşhisinde kullanılan bir röntgen filmidir. Bu röntgen sayesinde fark edilemeyen bozukluklar fark edilir ve garanti bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde erken teşhis konulup tedavisiyle kurtulma şansı oldukça artmış olur. Bu röntgen filmini 40 yaşından sonra belli aralıklarla çektirmenizi önemle tavsiye ediyoruz. 2 yılda bir film çektirip kontrol yaptırabilirsiniz. 50 yaşından sonra ise bu aralık daraltılmalı ve yılda bir kere çektirilmelidir mamografi filmi.

Meme Kanseri Belirtileri

 • Çoğu meme kanseri semptomlar görülmeden önce, mamografide bir anormallik bulma veya göğüste bir kütle hissi ile keşfedilir. Bu değişiklikler genellikle daha az ciddi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu meme kanseri semptomlarının ardındaki kesin sebep, aile geçmişi ve kişisel tıbbi geçmişi göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir.
 • Ayrıca, kolunuzun altında veya köprücük kemiğinizin üzerinde kalıcı bir topaklanma görebilirsiniz. Diğer muhtemel belirtiler göğüs muayenesi, meme başı inversiyonu veya meme derisinde değişikliklerdir. Göğüs topaklarının bir çoğu kanser değildir. Bununla birlikte, tüm göğüs topakları bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Meme dissajı nadiren meme kanseri semptomudur. Endişe faktörü, akıntı iki göğüsten birinden veya göğüslerden sızan bir kan dolaşımı olduğunda başlar.
 • Yeni gelişmekte olan meme başı inversiyonu endişe kaynağı olabilir.
 • Diğer meme kanseri semptomları, memenin üstündeki derideki değişikliği, örneğin kızarıklık ve doku değişikliğini içerir. Bu rahatsızlıkların genellikle cilt hastalıklarından kaynaklandığını, ancak meme kanseri semptomları olarak da düşünülebileceğini unutmayın.


Bir kadın bu değişiklikleri fark ederse derhal doktorunu görmelidir. Çoğunlukla bu belirtiler kansere kesin olarak işaret değildir, ancak sadece bir doktor bunu kesin olarak söyleyebilir.

Meme Kanseri Belirtileri Özetle:

 • Göğüsün altında, yakınında veya koltuk altınızın üzerinde yeni oluşan yumrular.
 • Göğüs veya koltukaltındaki cildin bir kısmı şişer ve alışılmadık bir görünüme sahiptir.
 • Göğüs meme ucu ters çevrilir, döküntüler oluşur, cilt dokusunda değişiklikler olur veya anne sütünden başka bir deşarj meydana gelir.
 • Meme ucunda bir akıntı, meme ucunda hassasiyet, kalıcı boğaz veya meme ucu inversiyonu gibi fiziksel değişiklikler.
 • Göğüs, areola veya meme derisinde renk veya his değişikliği.
 • Cilt yüzeyindeki damarlar bir göğüste daha belirgindir.
 • Portakalın kabuğunu andıran bir görüntü ile deride sıcaklık, kızarıklık çukurluk oluşumu.
 • Göğüste ağrı.
 • Göğüs yüzeyi bölgesinde bir çöküntü.

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir

Meme kanseri evreleri 4 şekilde sınıflandırılır.


1. Evre

İlk evrede tümör daha lenf bezlerine sıçramamıştır. Bu evrede boyut olarak 20 mm veya daha küçüktür.


2. Evre

Evre 2 ise tümörün daha da büyüyüp 20 mm ile 50 mm arasında bir boyuta ulaştığı evredir. Bu evrede de lenf bezlerine sıçramamıştır bu evrenin B evresi olarak 50mm geçtiği evrede bulunur. Bu B evresinde de koltuk altı lenf bezlerine sıçrama görülmemektedir. Bu evrelerde evre 1 de uygulanan tedavilerin aynısı devam eder.


3. Evre

Evre 3 ise artık lenf bezlerine sıçramanın başladığı bir evredir. Bu evrede ise farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu yöntemin adı mastektomi yöntemidir. Cerrahi operasyonun ardından hormon tedavisi ve kemoterapi uygulanır. Evre 3B de ise tümörün boyutu önemsenmez. Tümör göğüs duvarına ve lenf bezlerine yapışmış durumdadır. Bu evrede amaç tümör boyutunu küçültüp tedavi uygulamasına geçmektir. Küçültmek için neoadjuvant tedavisi uygulanır. Ardından küçülmesiyle beraber lampektomi veya mastektomi yapılır.


4. Evre

Evre 4 ise bu aşamada artık hedef hastanın ömrünü uzatmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu evrede artık vücudun diğer yerlerine sıçramıştır tümör. Uygulanan tedavi ise kemoterapi ve hormonoterapidir. Bu terapiler ardından hastanın isteği doğrultusunda mastektomi de uygulanabilir. Bu uygulamayla alınan memenin yerine yeni bir ameliyatla silikon takılabilir estetik cerrahlar tarafından bu da hastanın inisiyatifine bağlıdır.


Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisi ikiye ayrılır. Bunlardan ilki ilaçla tedavidir. Bu tedavide amaç memenin yok olmasını engelleyip memeyi kurtarmaktır. İlaç tedavisi gerektiren bölümlerden biri kadınların östrojen hormonunun tetiklemesiyle oluşan meme kanseridir. Genelde bu tür meme kanserinde kullanılır ilaç tedavisi. Bu tedavide kullanılan ilaç tamoxifendir. Bu tedavi en az iki yıl sürer. En çokta beş yıl sürer.

İlaçla tedavinin bir başka kolu da kemoterapidir. Kemoterapi uygulamasında hastaya belli aralıklarla ilaç verilir. Genelde birkaç ilaç bir verilerek uygulanır. Ağız yoluyla ya da damara verilerek yapılır. Hastaya belli molalar vererek kendini toplaması sağlanır. Cerrahi kontrollerde kanserli bölgelere bakılarak etkisi gözlenir. Ona göre tekrar ilaç tedavisine devam edilir.

Diğer bir tedavi yolu ise ameliyatla olandır. Bu tedavi yolu genelde memenin alınmasına yöneliktir. Uzman bir ekiple yapılan bu tedavide çeşitli dalların uzmanları bulunur. Psikolog cerrah onkolog patolog radyasyon onkoloğu plastik cerrah fizyoterapist gibi uzmanlardan oluşur bu ekip. Ameliyat genelinde ya memenin tamamı alınır ya da bir kısmı. Yerine plastik cerrahlar tarafından estetik ameliyatla silikon takılabilir.

Ayrıca uygulanan bir de ışın tedavisi mevcuttur. Bu tedavi uygulamasında ise geriye kanserli bölge kalıp kalmadığına bakılarak yapılır. Tedavide kanserli hücre bulunursa yok edilmek üzere ışın tedavisine geçilir. Meme bölgesine ve koltuk altına uygulanan bu tedavinin yan etkileri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları halsizliktir. Bu tedaviyi gören bayanların geneli bundan şikayet ederler. Başka bir yan etkisi de memede ağırlık hissidir. Ayrıca şişkinlikte olabilir. Rengi güneş yanığı gibidir uygulanan bölgenin. Ama bu yan etkiler bir yıldan sonra kendiliğinden yol olur.

Meme Kanseri Görülme Sıklığı Nedir Ve Daha Çok Kimlerde Görülür?

Meme kanseri daha çok beslenmesine dikkat etmeyen kadınlarda da görülür. Görülme sıklığı ise her sekiz kadından birisi diyebiliriz. Ama bu artış ile birlikte teknolojide gelişti. Meme kanserine erken tanı konup kurtulma şansı oldukça arttı. Dünya genelinde pembe kurdele adı altında birçok bilgilendirme yapıldı. Bu kanserle savaş başlatıldı. Böylelikle her gün bilinçleniyoruz. Hem ülkemiz kadınları hem diğer ülkelerin kadınları. Kısacası gelişen teknoloji sayesinde meme kanserine de erkenden dur diyebiliyoruz. Her ne kadar gelişse de teknoloji, sizler önlemlerinizi alın kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Daha fazla bilgi edinmek için

http://cerrahpasa.istanbul.edu.tr/
(Türkçe – Cerrahpaşa Tıp Fakültesi)

http://acikerisim.ege.edu.tr:8081/
(Türkçe – Ege Üniversitesi)

http://pathology.jhu.edu/breast/
(Ingilizce – Johns Hopkins Medicine)

https://cancer.osu.edu/
(Ingilizce – Ohio State University)

https://siteman.wustl.edu/
(Ingilizce – Washington University in St. Louis)